понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, lecz nierzadko służą dodatkowo za dekoracje. Na ogól takie sztachety z Winylu z Knurów buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których migiem wzrastają oraz mocno gęstnieją. Wiele czaru maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza przez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie są w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, jednakże potrzebują tez sporo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastyku mogą być niezmiernie cienkie, jednakże należny je cyklicznie zmniejszać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z PCV stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий