среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy plotki Winylowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na sztacheta z PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno też siekać na sześciany o regularnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z Winylu wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ploty z PCV na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz naszych upodobań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także sztachety PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachetek unosi się z głazów różnorodnego układu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o nietypowych konturach, należy je odpowiednio łączyć tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий